Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti

 

Při prodeji či nákupu nemovitosti můžete velmi snadno přehlédnout zdánlivý detail, který ale v konečném důsledku nákup reality značně zkomplikuje. Ať už se jedná o byty, které stojí na cizím pozemku, rodinné domy, pod kterými vede ropovod nebo příliš mnoho majitelů vaší vysněné nemovitosti, vždy pamatujte, že největší problém vždy číhá v detailu. Podívejte se na nejčastější problémy, na které na realitním trhu můžete narazit.

Majitel nemovitosti

Abyste si mohli něco koupit, musíte vědět, komu daná věc skutečně patří. A platí to u firmy tak i u vily. V případě nemovitosti je majitelem ten, kdo je uveden na výpisu z katastru nemovitostí (setkat se můžete i s označením list vlastnictví). Za stokorun jej vystaví každý katastrální úřad. Samozřejmě majitel může k prodeji někoho zplnomocnit (typicky toho využívají realitní kanceláře). V takovém případě si zkontrolujte, zda je v plné moci napsáno, že nemovitost může dotyčný skutečně prodat. A zda je podpis majitele úředně ověřen.

Pozor na dluhy

Předtím, než přistoupíte k nákupu nemovitosti, zjistěte si, jestli majitel neručí nemovitostí za půjčky . Opět tuto informaci naleznete na výpisu z katastru nemovitostí. Pokud zde naleznete "zástavní právo", znamená to, že nemovitostí majitel ručil při sjednání jisté půjčky a že pokud nebude majitel svůj dluh splácet, banka může nemovitost prodat. Zajistěte, aby bylo toto právo před prodejem vymazáno.

Věcná břemena vás mohou tížit nadosmrti

Podobná situace je s takzvanými věcnými břemeny. To může být souhlas, že soused může projíždět přes váš pozemek, nebo se často vztahuje k prvkům infrastruktury. Pokud nedojde k jeho zrušení před prodejem nemovitosti, musíte jej respektovat i vy.

Co můžete v nemovitosti dělat?

O možnostech užívání nemovitosti rozhoduje tzv. územní plán a kolaudace. V části města, kde mají být podle územního plánu rodinné domy a vily, není možné provozovat autodílnu. Pokud v domě, který byl zkolaudován pro bydlení, chcete podnikat, zkomplikujete si podávání daňového přiznání. Chcete-li se výrazně odklonit od předepsaného způsobu využívání nemovitosti, zjistěte si předem, co všechno úřady povolí. A pokud kupujete pozemek, zkontrolujte si také, zda na něm můžete vůbec stavět a jaký typ nemovitosti je zde povolen.

Pozor na skryté vady

Při prohlídce si váš budoucí dům či byt důkladně prohlédněte. Praskliny na zdech, plíseň či jakékoli jiné znaky poškození jsou důvodem nechat si dům či byt prohlédnout odborníkem. Jen tak snížíte riziko, že "výhodně" koupíte nemovitost a potom budete draze opravovat vady, kterých jste si nevšimli.

S kým je dobré spolupracovat při nákupu realit?